Regranulat z tworzyw sztucznych – możliwości zastosowania
Powtórne wykorzystanie tworzyw sztucznych coraz częściej jest uznawane nie tylko za konieczny sposób ochrony środowiska naturalnego, ale również za okazję do zrobienia dobrego interesu. Różnego rodzaju plastiki świetnie nadają się do ponownego wykorzystania, o ile zostaną odpowiednio posegregowane, oczyszczone i rozdrobnione. Powstały w ten sposób granulat z tworzyw sztucznych nadaje się do ponownego użytku przy produkcji właściwie wszystkich typów produktów. W zależności od przyjętej przez wytwórcę strategii recyklingowane tworzywa mogą być wykorzystywane do wytwarzania wyrobów o nieco niższych parametrach użytkowych, lub przy modyfikacji procesu technologicznego, do produktów o takich samych właściwościach. Duża dostępność granulatu i niższe koszty jego wykorzystania są czynnikiem zachęcającym do ponownego użycia.
Proces przygotowania granulatu
Proces przygotowania granulatu do ponownego użycia wymaga dokładnej segregacji różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Oprócz oddzielenia różnych gatunków niezbędne jest oczyszczenie ich z obecności innych substancji. Najczęściej jest to osiągane dzięki dokładnemu myciu zgromadzonych materiałów. Kolejnym etapem jest rozdrabnianie, czyli tzw. regranulacja. Tak przygotowany surowiec ma skład chemiczny identyczny z materiałem użytym pierwotnie do produkcji. W zależności od potrzeb i wymagań procesu technologicznego regranulowane tworzywo może być bezpośrednio użyte do wytłaczania czy wtryskiwania lub też wzbogacone dodatkowymi składnikami. Dodatki, tzw. modyfikatory mogą poprawić właściwości surowca lub lepiej przystosować je do potrzeb realizowanej produkcji.
Zastosowania regranulatu
Regranulat jest najczęściej wykorzystywany przy produkcji różnego rodzaju opakowań. W zależności od rodzaju tworzywa, z którego został wytworzony, może być także używany przy produkcji elementów różnego rodzaju urządzeń – od niektórych części samochodowych, po obudowy sprzętu AGD lub przedmioty codziennego użytku. Trudno wymienić wszystkie dziedziny, w których można wykorzystywać regranulat z tworzyw sztucznych. Jednak rosnące wymagania co do ilości recyklingowanych tworzyw oraz presja konsumencka i zmieniające się regulacje prawne zachęcające do przetwarzania pozwalają sądzić, że zakres możliwych zastosowań wciąż będzie się zwiększał.