Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?
Wciąż rosnąca ilość produkowanych i wykorzystywanych tworzyw sztucznych jest coraz większym problemem nie tylko dla środowiska, ale także dla całej gospodarki. Wytwarzanie nowych produktów z wykorzystaniem drożejącej ropy naftowej, której zasoby wciąż się kurczą, staje się coraz droższe. Składowanie zużytych wyrobów z tworzyw sztucznych przynosi coraz większe koszty, bardzo pogarszając stan naszej planety. Naukowcy alarmują, że znaczne ilości plastiku przedostają się do naszych organizmów z pożywieniem, a jego wpływ na nasze zdrowie jest bardzo niekorzystny. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem wydaje się efektywny recykling tworzyw sztucznych.
Ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych
Recykling to cały system działań, które umożliwiają ponowne wykorzystanie surowców ze zużytych przedmiotów. Dzięki takiej metodzie postępowania można wyeliminować lub przynajmniej bardzo ograniczyć konieczność pozyskiwania nowych materiałów. Jednocześnie efektywny recykling zmniejsza ilość odpadów, które muszą zostać zutylizowane. Recykling tworzyw sztucznych wymaga jednak gromadzenia surowców i przygotowania ich do ponownego wykorzystania. Muszą się nim zająć profesjonalne firmy, które są w stanie odpowiednio posortować i oczyścić materiał. Ważne jest również nadanie mu formy, w której łatwo i efektywnie może być ponownie użyty.
Regranulat tworzyw sztucznych
W przypadku tworzyw sztucznych jedną z najskuteczniejszych i najpowszechniej wykorzystywanych metod przygotowania tworzywa sztucznego do recyklingu jest jego regranulacja. Proces ten polega na odpowiednim rozdrobnieniu plastiku, w taki sposób, by mógł być łatwo ponownie użyty. Dodatkową zaletą regranulacji jest to, że rozdrobniony materiał jest o wiele łatwiejszy w transporcie i przechowywaniu.
Właściwie przygotowany regranulat może zostać użyty do produkcji nowych wyrobów z plastiku. Bardzo często takiego rodzaju surowca używa się do wytwarzania różnego rodzaju opakowań, a także innych wyrobów – od doniczek i elementów obudów różnego rodzaju urządzeń po części samochodowe.