Jakie tworzywa sztuczne nadają się do przetworzenia?
Recykling tworzyw sztucznych pozwala na ponowne wykorzystanie materiałów, przyczyniając się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających niepotrzebnie na wysypiska oraz do oszczędzania energii i zmniejszania emisji dwutlenku węgla. Ponowne wykorzystanie tworzywa oznacza, że nie trzeba zużywać ogromnych ilości wody i prądu niezbędnych do ich wytworzenia. Chroni także zasoby ropy naftowej i przyczynia się do zmniejszenia jej wydobycia. Korzyści z ponownego przetwarzania tworzyw sztucznych są dla naszej planety ogromne. Dla przedsiębiorców poszukujących surowca do produkcji tworzywo sztuczne z odzysku jest bardzo interesującą propozycją. Sprawdźmy, jak można przetwarzać tworzywa sztuczne i które z nich nadają się do tego najlepiej.
Metody przetwarzania recyklingowanych tworzyw sztucznych
Do najważniejszych metod stosowanych w recyklingu tworzyw sztucznych należy recykling mechaniczny. Umożliwia on pozyskanie tzw. regranulatu, powstającego po rozdrobnieniu i ewentualnej obróbce termicznej tworzywa. Regranulat jest wytwarzany z posegregowanych tworzyw danego rodzaju. Są one dokładnie myte i mielone w specjalnych urządzeniach.
Inną metodą przetwarzania tworzyw sztucznych jest recykling chemiczny. W jego ramach przekształca się tworzywa sztuczne w różne związki chemiczne, które mogą być wykorzystywane podczas rozmaitych procesów technologicznych.
Stosuje się także tzw. recykling energetyczny, przy którym z tworzyw sztucznych pozyskuje się energię.
Jakie tworzywa mogą być poddane recyklingowi?
Tworzywa sztuczne należą do materiałów, które w bardzo szerokim zakresie mogą być ponownie wykorzystywane. Przy wyborze tworzyw do recyklingu ważne jest dokładne sprawdzenie, z jakim tworzywem mamy do czynienia. Z pomocą przychodzą nam oznaczenia stosowane na różnego rodzaju produktach, np. na opakowaniach. Tworzywa sztuczne użyte do ich produkcji są pokazywane po postacią piktogramu składającego się z trzech strzałek tworzących trójkąt i umieszczonego między nimi kodu cyfrowego i literowego. I tak np.: polipropylen jest oznaczany kodem 02 i skrótem PP, polistyren to 06 i PS, zaś polietylen dużej gęstości to odpowiednio 02 i HDPE.
Do ponownego wykorzystania nadają się także inne rodzaje tworzyw, m.in.: polioksymetylen (POM), polimetakrylan metylu (PMMA), a także poliwęglan (PC) albo poliamid (PA).