Przetwarzalność tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne to materiały wytwarzane przez człowieka, składające się z syntetycznych polimerów, które nie występują naturalnie w środowisku. Ze względu na właściwości niespotykane wśród materiałów naturalnych, wykorzystuje się je niemal w każdej dziedzinie życia – są niezastąpione w budowie maszyn, przemyśle chemicznym, elektrotechnice i wielu innych dziedzinach. Ich wadą jest zgubny wpływ na środowisko. Aby chronić naturę i zasoby, konieczne jest przetwórstwo tworzyw sztucznych.
Właściwości tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne mają specyficzne cechy, które powodują, że są chętnie wykorzystywane. Są dobrymi elektroizolatorami, co oznacza, że nie mogą przewodzić prądu elektrycznego. Posiadają także znikomą przewodność cieplną, małą gęstość i dobrą wytrzymałość mechaniczną. Tworzywa sztuczne są podatne na formowanie – można z nich produkować przedmioty o skomplikowanych kształtach, odpornych na działanie wody i o dużej odporności chemicznej. Tworzywa sztuczne z powodzeniem zastępują inne materiały, takie jak drewno, kauczuk, metal i ceramika. Są od nich nie tylko tańsze, ale również lżejsze i bardziej wytrzymałe. Jednak najważniejszą cechą tworzyw sztucznych jest ich łatwa przetwarzalność.
Znaczenie przetwarzalności tworzyw sztucznych
Przetwarzalność tworzyw sztucznych to ich podatność na zmianę struktury, kształtu, wymiarów oraz właściwości. Walorem tworzyw sztucznych jest zdolność do zmiany właściwości przez jego rozpuszczenie i dodanie odpowiednich substancji składowych. Nie wszystkie tworzywa posiadają taką samą przetwarzalność. Na przetwarzalność wpływają różne czynniki fizykochemiczne i fizykotechnologiczne, takie jak naprężenia własne, udarność, lepkość oraz adhezja, współczynniki sprężystości oraz wiele innych. Im lepsza przetwarzalność tworzywa, tym tańsze i łatwiejsze jest otrzymywanie nowych wyrobów z tworzyw sztucznych. W praktyce przetwórstwo tworzyw sztucznych polega na formowaniu z pełnowartościowych odpadów zupełnie nowych produktów. Możliwe jest również przetwarzanie tworzyw z recyklingu. Niepotrzebne plastikowe odpady mieli się, a następnie powtórnie wykorzystuje, tworząc konkretne wyroby. W obu przypadkach proces przetwarzania odbywa się z wykorzystaniem takich technik jak prasowanie, odlewanie i wytłaczanie, co pozwala wytwarzać między innymi granulat z tworzyw sztucznych. Uzyskany granulat trafia do cylindra wtryskarki w trakcie wtrysku, a następnie zostaje podgrzany i stopiony. Za pomocą ślimaka stopione tworzywo jest transportowane do formy, gdzie zastyga, tworząc gotowy produkt albo półprodukt. Dzięki wtryskarkom z granulatu można otrzymać wiele produktów, wykorzystywanych w codziennym życiu.