Politereftalan etylenu (PET/PETE). Charakterystyka
Jednym z najczęściej stosowanych polimerów jest politereftalan etylenu, nazywany również PET albo PETE. Jest to związek poliestru kwasu tereftalowego i glikolu etylowego, a substancję otrzymuje się w procesie polikondensacji. Popularność politereftalanu etylenu wynika przede wszystkim z tego, że koszt produkcji opakowań PET jest stosunkowo niewielki, natomiast opakowania, które są z niego wytwarzane, są poręczne i mają szerokie zastosowanie. Czym charakteryzuje się politereftalan etylenu i czy jest szkodliwy?
Czym cechuje się PET?
Politereftalan etylenu to polimer, który wyróżnia wiele cech, dzięki którym jest on tak często wykorzystywany. Zaletą PET są przede wszystkim bardzo dobre parametry techniczne. Jest on twardy, sztywny i wytrzymały. Wyróżnia go również udarność. PETE spełnia też wymagania EU i FDA dotyczące kontaktu z żywnością. Politereftalan etylenu jest odporny na powtarzane wielokrotnie obciążenia o charakterze uderzeniowym i cechuje się niską absorpcją wilgoci.
PETE ma również dobrą odporność chemiczną oraz stabilność wymiarów i kształtów. Wyróżnia się też wysoką wytrzymałością długookresową. Politereftalan etylenu jest odporny na działanie alkoholi, tłuszczów, smarów i paliw. Należy jednak zauważyć, że politereftalan etylenu jest wrażliwy na hydrolizę, co oznacza, że należy unikać jego kontaktu z parą wodną, której temperatura przekracza 70 stopni Celsjusza.
Zastosowanie i recykling politereftalanu etylenu
Z uwagi na właściwości, którymi wyróżnia się politereftalan etylenu oraz niski koszt utrzymania tworzywa, znajduje on szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Mowa tutaj na przykład o przemyśle żywieniowym, ponieważ z PETE produkowane są butelki i inne pojemniki. Zastosowanie PET jest jednak znacznie szersze. Ten polimer wykorzystywany jest również w przemyśle elektrotechnicznym i elektromaszynowym, a także przy produkcji artykułów gospodarstwa domowego i elektroniki.
Jest to materiał wykorzystywany do produkcji łożysk, kół zębatych, komputerów czy akcesoriów kuchennych. Dzięki wysokiej wytrzymałości PETE na warunki atmosferyczne można go również stosować w branży reklamowej. Politereftalan etylenu jest polimerem, który może być poddawany recyklingowi. W ramach przetwórstwa PET odzyskuje się tworzywo, które następnie zostaje rozdrobnione do postaci granulatu. Tak przygotowany materiał jest gotowy do ponownego użycia.