Polichlorek winylu (PCW). Charakterystyka
Polichlorek winylu to jedno z najpopularniejszych tworzyw. Rozglądając się po najbliższym otoczeniu, z pewnością dostrzeżesz wiele przedmiotów wykonanych z PCW. Okna, izolacje kablowe, rury czy płyty gramofonowe (winylowe) to tylko przykłady wykorzystania polichlorku winylu. Co warto wiedzieć o tym tworzywie?
Czym jest polichlorek winylu?
Polichlorek winylu to polimer syntetyczny należący do grupy polimerów winylowych. Wytwarza się go poprzez polimeryzację chlorku winylu. To uniwersalny materiał, wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Znacznie lepiej rozpoznawalną nazwą jest PCW lub PVC (od angielskiego Poli Vinyl Chloride), niekiedy także bywa omyłkowo określany jako PCV.
Właściwości polichlorku winylu
Polichlorek winylu ma postać białego proszku. To substancja bezwonna i bez smaku. Jego ogromną zaletą jest termoplastyczność – mięknie w 70°C i daje ogromne możliwości kształtowania docelowego tworzywa i przedmiotu. Nie jest wrażliwy na działanie kwasów, zasad czy alkoholi. PCW tworzy wytrzymały materiał, wysoce odporny na działanie czynników zewnętrznych.
Co produkuje się z wykorzystaniem PCW?
Polichlorek winylu wykorzystuje się w wielu branżach. Dzięki swoim właściwościom stał się doskonałym materiałem do wytwarzania produktów z tworzyw sztucznych. Branża budowlana tworzy z niego stolarkę okienną, wykładziny, rury czy listwy wykończeniowe. W domu znajdziesz go w przedmiotach codziennego użytku, takich jak pojemniki, obudowy sprzętów, płyty winylowe. Korzysta z niego także medycyna – PCW to dobry materiał na strzykawki, cewniki i sondy. W energetyce służy jako element izolacji okablowania.
Czy polichlorek winylu może zostać poddany recyklingowi?
Polichlorek winylu jest termoplastyczny i bardzo wytrzymały, co daje świetną możliwość ponownego wykorzystywania tego tworzywa – jest doceniany w kontekście przetwórstwa tworzyw sztucznych. Najczęściej poddawany jest recyklingowi mechanicznemu (rozdrobnienie) lub wsadowemu (rozłożenie na substancje chemiczne).