Jak nie należy postępować ze zużytym plastikiem?
Mimo że temat segregacji odpadów i recyklingu plastiku jest coraz częściej podejmowany, a świadomość konsumentów ciągle rośnie, wiele osób wciąż popełnia błędy związane z pozbywaniem się plastiku. Problem ten często dotyczy także firm, które wykorzystują tworzywo w codziennej pracy. Sprawdź, czego nie powinno się robić ze zużytym plastikiem.
- Nie trać na składowaniu plastiku
Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje plastik w codziennej pracy. Duże zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne sprawia, że powstające z nich odpady generują duże koszty utrzymania składowisk i wywożenia śmieci. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest współpraca z przedsiębiorstwem, którego specjalizacją jest przetwórstwo plastiku. Usługi takie umożliwiają redukcję wydatków związanych z zarządzaniem odpadami. - Nie marnuj plastiku i folii
Zużyty plastik wcale nie musi trafić na śmietnik. Ogromna większość zużytych wyrobów z plastiku i folii może zostać wykorzystana ponownie. To doskonały materiał do wytworzenia nowych, pełnowartościowych produktów, które mogą posłużyć firmie. Poddając plastik i folie recyklingowi, masz realny wpływ na ochronę planety. Ponowne użycie odpadów zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję nowych tworzyw sztucznych. Chroni też środowisko naturalne przed konsekwencjami nadmiernego wytwarzania i składowania plastiku. - Plastik nie jest odpadem
Po zużyciu plastiku nie możesz go już wykorzystać, więc uznajesz go za odpad i jak najszybciej się go pozbywasz? To błędne założenie, z którego już od dawna wycofują się nawet największe światowe przedsiębiorstwa. Pamiętaj, że plastik zawsze jest surowcem – nawet jeśli został już wykorzystany. Recykling plastiku i folii umożliwia ponowne wykorzystanie materiału i zmniejszenie emisji CO2. - Nie wyrzucaj plastiku do odpadów zmieszanych.
W polskich miastach największą część odpadów – niesłusznie – wciąż stanowią odpady zmieszane, które zwykle nie są poddawane recyklingowi. Pamiętaj, że to właśnie codzienne wybory tworzą prawdziwą zmianę.