Co zrobić z nieużywanymi doniczkami z plastiku?
Każdy człowiek oraz każda firma codziennie produkuje dużą ilość odpadów. Jeśli odpady te są wykonane z jednorodnego materiału, istnieje spora szansa na to, że nadadzą się do recyklingu. Dzięki temu będzie możliwe wykorzystanie materiału, z którego są wykonane, po raz kolejny. Jednym z takich materiałów jest plastik. Z przetworzonego plastiku wykonywane są podobne do pierwotnych przedmioty lub np. materiał polarowy.
W jaki sposób przetwarza się plastik?
Jednym z przedmiotów wykonywanych z plastiku, są doniczki. Tworzy się je z na tyle grubego i wytrzymałego plastiku, że bez problemu można wykorzystać je ponownie do sadzenia kolejnych roślin. W przypadku, gdy jednak nie ma możliwości użycia ich po raz kolejny, lub nie jest możliwe ofiarowanie ich komuś, komu mogą się przydać, konieczne jest przetworzenie ich. Doniczki wykonane są często z polipropylenu, czyli dobrej jakości plastiku. Zużyte przedmioty z polipropylenu po oczyszczeniu mogą zostać przetworzone na granulat. Z kolei granulat jest przeznaczony do wykonywania kolejnych przedmiotów. W trakcie powstawania granulatu nie następują żadne zmiany we właściwościach mechanicznych przetwarzanego materiału. Mimo to tworzyw, które zostały uzyskane z odpadów poużytkowych, nie można wykorzystywać do produkowania zabawek oraz opakowań do artykułów spożywczych.
Recykling plastiku w trosce o środowisko naturalne
Recykling tworzyw sztucznych jest kluczowym sposobem na redukowanie ilości powstających śmieci. Odzyskiwanie surowców wtórnych to najlepsze rozwiązanie problemu nadmiernej produkcji odpadów. Jeśli jest się osobą prywatną, najlepszym sposobem na dbanie o środowisko naturalne jest segregowanie odpadów do odpowiednich pojemników. W przypadku firm, które korzystają z ogromnej ilości plastiku, najlepiej przekazać ten materiał firmie skupującej i przetwarzającej surowce. Zużyte doniczki są problemem dla firm uprawiających rośliny, ponieważ wiele sadzonek musi zostać posadzona do sterylnej doniczki, a koszty zdezynfekowania używanych doniczek przekraczają koszty zakupu nowych. W takiej sytuacji przetworzenie starych doniczek jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.