Polipropylen (PP). Charakterystyka
Polipropylen jest przykładem związku chemicznego znajdującego bardzo szeroki zastosowanie w przemyśle i produkcji, zwłaszcza w branży meblarskiej. Najczęściej nazywany jest po prostu plastikiem, warto jednak wiedzieć czym wyróżnia się polipropylen, jakie ma właściwości i dlaczego jest tak popularny.
Właściwości polipropylenu
Polipropylen jest węglowodorowym polimerem termoplastycznym, należącym do grupy poliolefin, a więc tworzywem sztucznym. Produkty wykonane z niego oznacza się symbolem PP. Charakteryzuje się dużą nietoksycznością dla ludzi i odpornością chemiczną na kwasy, zasady i rozpuszczalniki organiczne, natomiast źle reaguje na kontakt z miedzią. Jest wrażliwy na działanie kwasu azotowego i siarkowego oraz zasad bielących i cieczy niepolarnych. Przepuszcza powietrze przy niskiej przepuszczalności pary wodnej. Jest niepalny, bezwonny i nie absorbuje wody. Pod wpływem temperatury staje się elastyczny, a po wystudzeniu twardnieje. Powyżej 270°C ulega degradacji. Dzięki łatwości w jego przetwarzaniu nadaje się do produkcji wyrobów o złożonych, skomplikowanych i niestandardowych kształtach. Produkty z polipropylenu produkuje się najczęściej metodą wtryskową: granulat polipropylenowy doprowadza się do stanu półpłynnego, a następnie wtryskuje w specjalnie przygotowaną formę, gdzie zastyga.
Produkcja polipropylenu w porównaniu z innymi tworzywami sztucznymi ma najniższy ślad węglowy. Dodatkowo poddaje się on w całości recyklingowi, a podczas rozkładu nie tworzy niebezpiecznych odpadów i gazów.
Zastosowanie polipropylenu
Polipropylen wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu, najpopularniejsze z nich, to:
- przemysł spożywczy: produkcja opakowań, butelek, pojemników, artykułów gospodarstwa domowego;
- przemysł chemiczny i farmaceutyczny: naczynia laboratoryjne, akcesoria medyczne, strzykawki, akcesoria medyczne;
- przemysł włókienniczy: wykładziny, dywany, włókna i tkaniny syntetyczne;
- branża meblarska i budowlana: wyposażenie łazienek, meble, izolacja konstrukcji budowlanych;
- przemysł samochodowy: części karoserii, zderzaki, wyposażenie kokpitów.
Biorąc pod uwagę właściwości polipropylenu i możliwość jego recyklingu, nic dziwnego, że jest tak powszechnie wykorzystywanym materiałem.