Jak odwirowywać i osuszać rozdrobnione odpady z tworzyw sztucznych?
Dziś wszyscy wiemy, że recykling tworzyw sztucznych jest koniecznością. Ponowne przetwarzanie odpadów nie tylko redukuje zaśmiecenie środowiska, ale też jest tanią metoda na przywrócenie do ekonomii bardzo potrzebnego surowca. W tym artykule opiszemy skrótowo proces przerabiania odpadów plastikowych i to jaką rolę odgrywa w nim odwirowywanie.
Jak wygląda proces przerabiania odpadów z tworzyw sztucznych?
Szczegóły przebiegu procesu dla poszczególnych rodzajów tworzywa różnią się od siebie, ale jego schemat zawsze jest ten sam. Po posegregowaniu odpadów są one rozdrabniane, mielone i myte z zanieczyszczeń (procesy te zachodzą w różnej kolejności, czasem kilkukrotnie), takich jak błoto, biomasa, resztki płynów. Następnie muszą one zostać osuszone, aby mogły zostać przetopione do jednolitej formy, z której będą wykonywane produkty użytkowe.
Jak działa wirówka susząca?
Rozdrobnione odpady są suszone w wirówkach. Są to proste w założeniu urządzenia, składające się z bębna z wirnikiem i sitami zamontowanymi wewnątrz. Wsypywany z jednej strony materiał jest przenoszony przez szybko obracający się wirnik obrotowe sita i pomału w stronę wylotu, po drodze szybko obracając się. Na skutek działania siły odśrodkowej z tworzywa spływa cała woda i znajdujące się inne drobiny, głównie resztki brudu. Zanieczyszczenia spływają przez sita do leja wyładowczego.
Dlaczego stosowane są wirówki
Wiele osób kiedy myśli o osuszaniu odpadów, instynktownie myśli o ich podgrzewaniu lub umieszczaniu w suszarniach. W praktyce wirówki są znacznie tańszym i skuteczniejszym rozwiązaniem przemysłowym. Pozwalają na szybkie osuszenie materiału podczas jego ciągłego przesuwania się w linii produkcyjnej przetwórstwa odpadów z tworzyw sztucznych. W przeciwieństwie do innych metod usuwają także resztki brudu. Co więcej, są łatwe w utrzymaniu i naprawie oraz nie zużywają dużo energii elektrycznej. Kolejnym powodem jest możliwość manipulacji procesem, poprzez regulowanie prędkości i wymianę wirników oraz sit, na takie najbardziej dopasowane do aktualnie przerabianego materiału.