Zastosowanie regranulatu przy produkcji opakowań
Regranulat jest tworzywem sztucznym pozyskanym w procesie recyklingu i poddanym granulacji, przez co nadaje się do ponownego wykorzystania. Ogólnie można przyjąć, że regranulat może być wykorzystany do stworzenia tych samych rzeczy, co plastik, jednak istnieją różne rodzaje regranulatów, w zależności od tego, z jakiego tworzywa sztucznego został wyprodukowany. Każdy rodzaj ma inne właściwości i zastosowanie.
Najpopularniejsze rodzaje regranulatu to:
- HDPE — uzyskany z polietylenu o dużej gęstości,
- LDPE — uzyskany z polietylenu o niskiej gęstości,
- PP — uzyskany z polipropylenu.
Produkcja regranulatu
Pozyskany plastik jest bardzo dokładnie myty i osuszany przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Następnie mieli się go w młynie, aby uzyskać tzw. przemiał i ponownie suszy. Suszenie jest konieczne, ponieważ wilgoć uniemożliwia uzyskanie regranulatu. Przemiał topiony, ścikany i przerabiany jest w ekstruderze na nitki, które następnie kruszy się na granulki.
Zastosowanie regranulatu do produkcji opakowań
Opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą spełniać szereg bardzo restrykcyjnych wymogów regulowanych przez prawo europejskie. Foliowe opakowania do żywności przede wszystkim nie mogą uwalniać żadnych cząsteczek do pożywienia, nie mogą również uwalniać zapachu, który miałby wpływ na żywność. Między innymi dlatego opakowania produkowane z regranulatu idealnie sprawdza się w tej funkcji. Do tego dochodzą kwestie recyklingu: foliowe opakowania są pod wieloma względami nie do zastąpienia, więc w obrocie są ich ogromne ilości. Warto więc ponownie wykorzystywać już zużyte opakowania, zamiast produkować nowe.
Poza opakowaniami regranulat idealnie nadaje się do produkcji butelek, opakowań kosmetyków, pojemników, reklamówek, folii, a nawet mebli ogrodowych.