Czy plastikowe reklamówki są groźne dla środowiska?
Plastikowe reklamówki są powszechnie używane na całym świecie. Biorąc pod uwagę ich ilość w obiegu, szybkie zużywanie oraz materiał, z którego są wykonane, można mieć uzasadnione obawy co do ich negatywnego wpływu na środowisko. Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.
Czy reklamówki z plastiku są szkodliwe dla środowiska?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka: tak, plastik szkodzi środowisku. Coraz więcej tego materiału znajduje się nie tylko na wysypiskach śmieci, ale w miejscach do tego nieprzeznaczonych, takich jak tereny zielone, lasy, rezerwaty, morza i oceany. Ma to wpływ na cały ekosystem, ponieważ cząsteczki plastiku dostają się do organizmów zwierząt, zwłaszcza wodnych, i są bezpośrednim zagrożeniem ich zdrowia i życia, a w konsekwencji całego ekosystemu. Mikrocząsteczki plastiku obecne są także w ciałach ludzi. Należy pamiętać, że zwykła foliówka rozkłada się aż 500 lat!
Co można zrobić z problemem plastiku?
Plastik jest powszechny i nawet zaprzestanie jego produkcji (co jest bardzo mało prawdopodobne) nie rozwiąże problemu zanieczyszczenia nim środowiska ze względu na bardzo długi okres rozkładu. Dlatego najlepszym możliwym rozwiązaniem jest sumienna segregacja odpadów i ponowne wykorzystanie plastiku z odzysku; skoro tak ogromne ilości tego materiału są w obiegu, to warto go ponownie wykorzystywać tyle razy, ile tylko jest to możliwe. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego skupu folii i materiałów z tworzyw sztucznych. Oddając nam plastikowe foliówki, można w miarę swoich możliwości zadbać o środowisko, ponieważ zamiast wyrzucać plastik, przetworzymy go na materiał nadający się do ponownego wykorzystania oraz produkcji nowych wartościowych produktów. Długoterminowo ograniczy to produkcję nowego plastiku i pozytywnie wpłynie na czystość całego ekosystemu.