Bisfenol A (BPA). Charakterystyka
Związki zawarte w produktach z tworzyw sztucznych mogą bezpośrednio wpływać na zdrowie człowieka. Jedną z takich niebezpiecznych substancji jest bisfenol A, najczęściej nazywany BPA. Czym on się charakteryzuje?
Czym jest BPA i gdzie występuje?
Bisfenol A, czyli BPA, jest związkiem chemicznym z rodziny fenoli. Nie rozpuszcza się w wodzie, ale za to przenika i rozpuszcza się w tłuszczach. Na kontakt z BPA narażony jest dzisiaj niemal każdy, ponieważ znajduje się w powszechnie używanych i recyklingowanych tworzywach sztucznych. Bisfenol stosowany jest do produkcji: butelek, pojemników, puszek, płyt CD, a nawet zabawek i banknotów.
Wpływ BPA na zdrowie człowieka
Bisfenol ma bardzo szkodliwy wpływ na ludzi organizm. Przede wszystkim zakłóca gospodarkę hormonalną organizmu, ponieważ ma budowę chemiczną zbliżoną do estrogenu. Przenika do organizmu drogą oddechową, pokarmową, a także przez skórę. Organizm człowieka najbardziej narażony jest na wchłanianie bisfenolu podczas pracy w zakładach używających do produkcji tego związku chemicznego, a także podczas podgrzewania jedzenia w pojemnikach zwierających BPA. Kontakt z BPA zwiększa ryzyko raka, zaburzeń hormonalnych, bezpłodności i alergii.
Jak można unikać BPA?
Mimo tego, że kontaktu z BPA raczej nie da się wyeliminować, to można skutecznie go ograniczyć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na używane pojemniki i butelki: warto wybierać te oznaczone jako BPA-free, a jeśli to niemożliwe, to przechowywać żywność w szkle lub stali nierdzewnej. Warto wybierać jedzenie świeże, a nie z puszek lub w plastikowych opakowań. Lepiej nie podgrzewać jedzenia w opakowaniach, a plastiku nie myć w zmywarce ze względu na wysoką temperaturę. Jako bezpieczne uznaje się wyroby z PP oraz PE-HD, pozostałe wydzielają szkodliwe toksyny.